Big Brother #TAKBYŁO

Big Brother – reality show z Holandii, które pokochali widzowie

wtorek, 26 lutego 2019

"Big Brother", I edycja
"Big Brother", I edycja

Pamiętasz Klaudiusza, Manuelę i Gulczasa? Bohaterowie pierwszej edycji Big Brother Polska są dziś niejako ikonami tego programu i – co ciekawe – wciąż są rozpoznawani na ulicach przez fanów, którzy oglądali ich życie w Domu Wielkiego Brata niespełna 20 lat temu. Czy wiesz, skąd wzięła się popularność tego formatu w Polsce? Sprawdź!

 

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- skąd pochodzi pomysł na Big Brother TV reality show,
- co zadecydowało o takim powodzeniu programu telewizyjnego Big Brother,
- kiedy rusza nowa edycja Big Brothera.

 

Big Brother TV reality show – dowiedz się, skąd wziął się pomysł na ten format

Cały pomysł na reality show, w którym ludzie są zamknięci w domu odizolowanym od świata zewnętrznego, a ich każdy krok śledzą kamery, jest zainspirowany powieścią George’a Orwella „Rok 1984”. W niej również pojawia się postać Wielkiego Brata – wodza, który dzierży władzę absolutną i wydaje ludziom najróżniejsze polecenia, choć nikt nie widział go nigdy na żywo.

Postać ta zaintrygowała duet holenderskich producentów – Joopa van den Ende i Johna de Mol – którzy spróbowali przekształcić ten pomysł w coś służącego rozrywce. Ich eksperyment okazał się strzałem w dziesiątkę, a program Big Brother zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie. Licencję na reality show wykupiły aż 54 państwa, a łączna liczba dotychczas wyemitowanych edycji to 445.

Wielki Brat patrzy – sprawdź, dlaczego Big Brother wzbudzał aż takie emocje

Prysznic przed kamerami, rozmowy bez tematów tabu czy przeklinanie na wizji – dziś takie zachowania zupełnie nie dziwią. Dlaczego więc w 2001 roku mówiła o nich cała Polska? To proste – wtedy internet dopiero raczkował, a media społecznościowe w zasadzie nie istniały. Takie niczym nieskrępowane zachowania przed kamerą były zatem czymś niespotykanym, nieznanym i naprawdę szokującym. To było coś!

Kluczem do sukcesu Big Brother Polska był też dobór uczestników, którzy byli przecież normalnymi ludźmi – zwykłymi „Kowalskimi”, z którymi można się było utożsamiać. Temperamentna góralka z Podhala, strażnik miejski ze Świecia, młody chłopak, który wyjechał za granicę po chleb i wraca do Polski jedynie na święta – to osoby, które są znacznie bliżej nas niż gwiazdy z wielkiego ekranu. Nic dziwnego, że widzowie od razu pokochali uczestników Big Brothera za naturalność.

 

CZY WIESZ, ŻE…

To właśnie pierwsza edycja show zaskarbiła sobie największą sympatię telewidzów. Obejrzało ją 4,5 mln telewidzów. Żadna z kolejnych serii nie zdołała pobić tego wyniku.

 

Czy nowy Big Brother Polska ma szansę na powtórzenie tego sukcesu? Sprawdź!

Zastanawiasz się nad tym, czy dziś – w dobie powszechnego dostępu do internetu, Facebooka i streamów na YouTubie – coś takiego jak Big Brother może jeszcze zaciekawić lub zszokować widzów? Oczywiście, że tak! Wszystko zależy bowiem od tego, jacy uczestnicy zostaną wybrani w castingach. Wystarczy połączyć ze sobą kilka przeciwstawnych charakterów, a kilka tygodni izolacji zrobi swoje. Telewidzowie będą mogli obserwować nieudawane kłótnie, powoli kiełkujące przyjaźnie czy sekretne romanse, o których i tak wszyscy będą wiedzieć – w końcu Wielki Brat patrzy przez cały czas i widzi wszystko.

Nową serię warto zobaczyć także z innego powodu – po to, aby porównać, jak bardzo zmieniła się telewizyjna technologia. Dziś operatorzy i monterzy dysponują bowiem znacznie nowocześniejszych sprzętem niż w 2001 roku, dzięki czemu zyskamy pełniejszy obraz tego, co się dzieje w Domu Wielkiego Brata. Ciekawą nowinką będzie również opcja live streamingu dostępnego na oficjalnej stronie programu. Teraz już nic nie umknie najbardziej czujnym widzom!

Zobacz, kiedy startuje nowy program telewizyjny Big Brother i co o nim wiadomo

Jak już wspomnieliśmy, nowa edycja Big Brother reality show rusza już niebawem, a dokładnie 17 marca na antenie TVN 7. Stacja przygotowała dla widzów naprawdę bogaty i zróżnicowany program związany z uczestnikami zamkniętymi w Domu Wielkiego Brata. Codziennie od poniedziałku do czwartku o 20:00 będzie można zobaczyć podsumowanie dnia w willi. W niedzielę zostaną też ogłoszone nominacje do opuszczenia show i od tej pory będzie można głosować na ulubieńców – online na bigbrother.tvn.pl i przez SMS-y. Wyniki głosowania będą ogłaszane również w niedzielę o 20:00. Wtedy to jeden z uczestników spakuje walizki i wróci do dawnego życia, a gra będzie toczyć się dalej, aż do wielkiego finału.

Castingi na nowych uczestników Big Brothera wciąż trwają i cieszą się ogromną popularnością. Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom, miało się do nich zgłosić aż 12 tysięcy osób. Twórcy będą mieć niemałą trudność z wyłonieniem „szczęśliwej piętnastki”! Znana jest jednak nowa prowadząca Big Brother Polska – zostanie nią Agnieszka Woźniak-Starak, polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, znana chociażby z Dzień Dobry TVN i Azja Express.

Oglądaj z nami nową edycję Big Brothera i pamiętaj – Wielki Brat patrzy!

Dodaj komentarz

Powiązane newsy