Big Brother #TAKBYŁO

Jak wyglądały początki Big Brothera w Polsce?

środa, 27 lutego 2019

"Big Brother", I edycja
"Big Brother", I edycja

Nie sposób znaleźć kogoś, kto nie słyszał o programie telewizyjnym Big Brother. W końcu w 2001 roku żyła nim cała Polska! Czy pamiętasz pierwszą edycję show i jej bohaterów? Przypominamy początki Big Brother Polska – sprawdź, czy wiesz wszystko o pierwszej serii kultowego programu!

 

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wyglądała droga do sukcesu programu telewizyjnego Big Brother,
- jak wyglądała praca przy pierwszej edycji Big Brother Polska,
- czy Big Brother reality show wróci do polskiej ramówki telewizyjnej.

 

 

Big Brother Polska – sprawdź, od czego się zaczęło

Za pomysł na program telewizyjny Big Brother odpowiada duet holenderskich producentów – Joop van den Ende i John de Mol. Zainspirowani powieścią George’a Orwella „Rok 1984”, postanowili sprawdzić, czy obserwacja zmagań osób zamkniętych w odizolowanym od świata zewnętrznego domu przyjmie się jako urozmaicenie dość monotonnej ramówki telewizyjnej.

Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę – Holendrzy od razu podchwycili temat i z zapartym tchem śledzili perypetie bohaterów, których na każdym kroku śledziły kamery i ultraczułe mikrofony. Po ogromnym sukcesie, jaki show odniosło w Holandii, nie trzeba było długo czekać na przeniesienie go do innych państw. Pomysł podchwyciła również Polska – pierwsza polska edycja Big Brother reality show trafiła w naszym kraju na ekrany wiosną 2001 roku.

Zobacz, jak wyglądała realizacja pierwszego polskiego programu Big Brother TV reality show

Dokładnie 4 marca 2001 roku widzowie po raz pierwszy zobaczyli uczestników Big Brother TV reality show. I jak się okazało – od razu zapałali do nich sympatią. Kto brał udział w pierwszej serii kultowego programu? Jej uczestnikami byli: Janusz Dzięcioł, Manuela Michalak, Małgorzata Maier, Alicja Walczak, Klaudiusz Ševković, Piotr Gulczyński, Patrycja Strzemiecka, Rafał Chudziński, Karolina Pachniewicz, Grzegorz Mielec, Wojciech Kromka, Piotr Lato, Sebastian Florek, Monika Sewioło i Anna Baranowska.

Czy tak „zwyczajni” bohaterowie mieli szansę na zyskanie sympatii Polaków? Okazuje się, że jak najbardziej! Zaraźliwy śmiech Manueli, cięte riposty Gulczasa i ironiczne docinki Klaudiusza od razu skradły serca Polaków. Niektóre z ich tekstów stały się wręcz ikoną polskiej sceny rozrywkowej – jak chociażby pytanie „Gulczas, a jak myślisz?”, które wykorzystano później w roli tytułu kultowego filmu komediowego z udziałem uczestników pierwszej edycji Big Brother Polska.

Pierwsza seria programu telewizyjnego Big Brother przyniosła też nowinkę technologiczną w postaci systemu SMS Premium, czyli wiadomości tekstowych z podwyższoną opłatą operatora, przy których użyciu można było głosować na faworytów. Z czasem technika ta uległa unowocześnieniu i dziś stanowi nieodłączny element każdego współczesnego talent show i nie tylko.

 

WARTO WIEDZIEĆ

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie pierwsza edycja Big Brother Polska najbardziej zapadła Polakom w pamięci i to ona cieszyła się najlepszą oglądalnością. Zgodnie z danymi AGB Nielsen Media Research jej oglądalność wyniosła 4,5 mln, czego nie zdołały pobić kolejne edycje – pomimo wielu starań wynik drugiej edycji to niespełna 3 mln, a trzeciej 2,2 mln.

Jak wyglądała realizacja programu od strony technicznej? Nad prawidłowym przebiegiem show czuwało aż 230 osób pracujących w systemie zmianowym przez całą dobę. Dzięki temu nic nie umknęło ich uwadze, a widzowie mogli cieszyć się zawsze wysokiej jakości materiałami – czy to w formie podsumowań dnia, czy też klasycznego tygodnika z gorącymi newsami prosto z Domu Wielkiego Brata, w którym umieszczano ekskluzywne wywiady z uczestnikami i przypominano ich najlepsze momenty z ostatniego tygodnia.

 

Czy Big Brother reality show powraca? Tak – poznaj datę najgorętszej premiery 2019 roku!

Słyszałeś plotki o wielkim powrocie hitu sprzed lat, lecz im nie dowierzałeś? To prawda – Big Brother wraca i to w wielkim stylu. Już tej wiosny Dom Wielkiego Brata zasiedlą nowi uczestnicy pragnący dorównać gwiazdom pierwszej edycji. Co już wiemy o nowej serii Big Brother Polska? Z najnowszych doniesień wynika, że weźmie w niej udział 15 osób, które zostaną odcięte od świata zewnętrznego na 90 dni. Ich poczynania będzie można śledzić na różne sposoby:

  • od poniedziałku do czwartku o 20:00 w TVN 7 będzie emitowane podsumowanie dnia w Domu Wielkiego Brata, a o 23:00 talk-show z gośćmi specjalnymi;
  • w każdą niedzielę o 20:00 zostaną podane wyniki głosowania, a wybrany przez telewidzów uczestnik opuści dom oraz zostaną ogłoszone kolejne osoby nominowane do opuszczenia programu;
  • w niedziele będziesz mógł również przypomnieć sobie wydarzenia z całego tygodnia – podsumowanie pojawi się o 18:00 w TVN;
  • przez praktycznie cały czas będziesz mógł też podglądać uczestników na stronie player.pl, gdzie będzie udostępniony live stream prosto z domu.

Już 17 marca w TVN 7 pojawi się pierwsza relacja z Domu Wielkiego Brata. Zasady programu będą dokładnie takie, jak niespełna 20 lat temu, a sukces bohaterów w dużej mierze zależy właśnie od Ciebie. Oglądaj z nami i głosuj na swoich faworytów na bigbrother.tvn.pl!

Dodaj komentarz

Powiązane newsy