Big Brother #TAKBYŁO

Kto wymyślił Big Brothera?

środa, 27 lutego 2019

"Big Brother", I edycja
"Big Brother", I edycja

Wielki Brat patrzy… a widzowie przed telewizorami wraz z nim! Z pewnością i Ty, jak zdecydowana większość Polaków, śledziłeś losy swoich ulubionych bohaterów pierwszej edycji programu Big Brother Polska, trzymając kciuki za to, by wytrzymali w Domu Wielkiego Brata aż do finału. Wiesz jednak, co stanowiło inspirację do powstania programu? Sprawdź, skąd wziął się pomysł na show, które porwało miliony telewidzów na całym świecie!

 

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co było inspiracją dla programu telewizyjnego Big Brother,
- jak wyglądały początki Big Brother TV reality show,
- co wiemy o nowej edycji programu Big Brother Polska.

 

Big Brother reality show – sprawdź, co zainspirowało twórców programu

Choć wydaje się to skrajnie nieprawdopodobne, inspirację do najbardziej rozpoznawalnego realisty show na świecie stanowiła… książka. A dokładniej powieść George’a Orwella pod tytułem „Rok 1984” przedstawiająca wizję świata, w którym wszyscy ludzie są poddawani nieustającej inwigilacji nadzorowanej przez Wielkiego Brata. Jego wizerunek znajduje się wszędzie, gdzie tylko mogą go zobaczyć obywatele – i choć jest to jedynie sama głowa, to w zupełności wystarcza, by trzymać w ryzach cały naród i mu rozkazywać.

Nietrudno szukać tu podobieństwa z samym programem. Uczestnicy wprowadzają się do domu, w którym każdy ich krok śledzą kamery oraz ultraczułe mikrofony. Ich codziennym życiem steruje z kolei Wielki Brat, czyli elektroniczny wizerunek głowy mężczyzny, którego nikt nigdy nie widział na żywo – wszyscy słyszą jedynie jego głos, gdy nakłania ich do zwierzeń lub zleca kolejne, niezbyt przyjemne zadania do wykonania.

Zobacz, jak wyglądały początki Big Brother TV reality show

Orwellowska wizja świata na tyle zaciekawiła dwóch Holendrów – Joopa van den Ende i Johna de Mol – że postanowili oni ją nieco uwspółcześnić i przenieść do telewizji. W efekcie działania tej dwójki 16 września 1999 roku o godzinie 19:00 pojawiła się pierwsza relacja z Domu Wielkiego Brata na ekranach telewizyjnych w całej Holandii. Domu, w którym została zamknięta grupa uczestników – w towarzystwie nowoczesnych kamer i mikrofonów nagrywających każdą chwilę ich życia.

Przez 100 dni Holendrzy z prawdziwym zaciekawieniem śledzili losy swoich ulubieńców – pierwsze konflikty, ostrożne sojusze i ukryte romanse. Co tydzień uczestnicy typowali osoby, które powinny opuścić Dom Wielkiego Brata – o ich ostatecznym losie decydowali jednak telewidzowie. Stopniowa eliminacja trwała tak długo, aż w programie zostały jedynie 3 osoby – wtedy spośród nich wyłoniono zwycięzcę, który poza ogromną popularnością otrzymał także sporą nagrodę pieniężną.

Sukces holenderskiego programu nie pozostał bez echa. Bardzo szybko podchwyciły go stacje telewizyjne z innych państw, i to nie tylko europejskich. Od tego czasu licencja na Big Brother TV show trafiła do 54 krajów na całym świecie, a łączna liczba zrealizowanych edycji wynosi dziś 445.

 

CZY WIESZ, ŻE…

Choć w Polsce program został zdjęty z anteny przed kilkunastoma laty, w innych państwach był emitowany bez przerwy. Za przykład niech posłużą tu Brazylia i Włochy, gdzie format ten wszedł na ekrany w około 2000 roku i pozostał na nich aż do dziś.

 

Wielki powrót programu Big Brother Polska? Już niedługo!

W Polsce największą popularnością cieszyła się pierwsza edycja Big Brother reality show, która była emitowana w 2001 roku. Pamiętasz, jak z zapartym tchem śledziłeś poczynania Manueli, Janusza i Gulczasa? Z pewnością ucieszy Cię więc wiadomość o powrocie wielkiego hitu sprzed ponad dekady. Grupa Endemol i TVN7 planują bowiem przywrócić show na polskie ekrany i to w niedługim czasie – program ma się stać trzonem wiosennej ramówki i wystartować już 17 marca.

Telewidzowie będą mogli oglądać relacje prosto z naszpikowanego kamerami i mikrofonami Domu Wielkiego Brata przez cały tydzień w TVN 7. W niedziele o 18:00 będzie można też zobaczyć skrócone podsumowanie tygodnia uczestników show na antenie TVN. Dla najbardziej ciekawskich fanów twórcy przygotowali możliwość oglądania live streamu w Player.pl. Na oficjalnej stronie programu czeka też więcej atrakcji dla fanów – chociażby możliwość głosowania na swoich faworytów oraz zadania, które zostaną im przedstawione w kolejnym tygodniu. Masz więc duży wpływ na to, jak potoczą się losy ulubionych bohaterów – wykorzystaj to!

Co jeszcze wiadomo o emisji nowego programu telewizyjnego Big Brother? Zasady pozostaną dokładnie takie, jak zapamiętali to widzowie poprzednich edycji. Grupa złożona z 15 osób wybranych w castingach zostanie zamknięta w Domu Wielkiego Brata na 90 dni, w trakcie których będzie poddawana nieustannej inwigilacji i zmuszana do wykonywania specjalnych zadań. Czy nowi śmiałkowie podzielą popularność Manueli, Klaudiusza i Gulczasa? Sprawdź to, oglądając ich zmagania w TVN 7!

Dodaj komentarz

Powiązane newsy